eu es en

kalebegiak.eus
Cerrar

Balea erreala

Donostia, 1902. Maria Kristina erreginari itsasoan traineruan ibiltzea gustatzen zaio. Goiz batean, patroiak esan dio balea bat ikusi dutela, kostaldetik gertu. Erreginak trainerura igo nahi du, ez baitu inoiz balearik ikusi.

Alfontso XII.aren alarguna popako butakan eseriko da, aurrean zortzi arraunlari, arpoilari bat eta bere soinekoari begira-begira dagoen ume bat dituela. Urpean, kantuan ari da balea

Julio Medem

Julio Medem Donostia - San Sebastián (1958)

  • Mama (2015)
  • Habitación en Roma (2010)
  • La pelota vasca (2003)
  • Lucía y el sexo (2001)
  • Los amantes del Círculo Polar (1997)
  • Tierra (1995)
  • La ardilla roja (1993)
  • Vacas (1992)

Es un homenaje a tres símbolos de la esencia de esta ciudad contado de una manera un poco surrealista. Donde hay humor, belleza y un poco de erotismo.

Ficha técnica

Maria Cristina Erregina / Reina María Cristina
Marta Etura
José
Javier Tolosa
Goiko
Xabier Perurena
Cristóbal
Jon Albisu
Erreginaren Mirabea / Ayudante Regio
Peio Arnaez
Zuzendaritza eta Gidoia / Dirección y Guión
Julio Medem
Argazki Zuzendaria / Director de Fotografía
Javi Agirre Erauso
Muntaia / Montaje
Julio Medem
Musika / Música
Joserra Senperena
Kanta Idazlea / Letrista
Harkaitz Cano
Zuzendaritza Artistikoa / Dirección Artística
Mikel Serrano
Soinu Diseinua eta Muntaketa / Diseño y Montaje de Sonido
REC Grabaketa Estudioa
Koldo Corella
José Luis Rubio
Zuzeneko Soinua / Sonido Directo
Iván Marín
Jantziak / Vestuario
Saioa Lara
Makillaje / Maquillaje
Karmele Soler
Ile-Apainketa / Peluquería
Olga Cruz
Zuzendari Laguntzailea / Ayudante de Dirección
Sara Mazkiaran
Script
Ane Muñoz
2. Zuzendari Laguntzailea / 2º Ayudante de Dirección
Ander Fernández
3. Zuzendari Laguntzailea / Auxiliar de Dirección
Ekaitz Cruz
Mereziduna Zuzendaritzan / Meritorio de Dirección
Idoia Etxeberria
Produkzio Laguntzaileak / Ayudantes de Producción
Gorka Askasibar
Lupe Martínez
3. Produkzio Laguntzailea / Auxiliar de Producción
Alex Castrillo
Mereziduna Produkzioan / Meritorios de Producción
Esther Escudero
Mikel Pintado
Maite Bidarte
Kamera Laguntzailea / Ayudante de Cámara
Jon Elizegi
3. Kamera Laguntzaileak / Auxiliares de Cámara
Koldo Agirre
Ibon Goikoetxea
Data Wrangler
Oskar Moreno
Gimbal Operadorea / Operador Gimbal
Josu Trocaola
Scubacam Operadorea / Operador Scubacam
Txema Vega
Scubacam Laguntzailea / Ayudante Scubacam
Mikel Yarza
Dekorazio Laguntzailea / Ayudante de Decoración
Mario Suances
Aitzinamenduko Atrezzista / Atrecista de Montaje
Ander Armendariz
Aitzinamenduko Atrezzista laguntzailea / Ayudante Atrecista de Montaje
Patxi Jiménez
Filmaketako Atrezzista / Atrecista de Rodaje
Susana Segurola
Mereziduna Dekorazioan / Meritorios de Decoración
Christian Truppster
Mikel Pintado
Jantzitegi Laguntzailea / Ayudante de Vestuario
Jugatx Urabayen
Mereziduna Jantzitegian / Meritorio de Vestuario
Sven Przemyslowski
Makillaje Erreforzatua / Refuerzo Maquillaje
Eva Alfonso
Ile- Apainketa Erreforzatua / Refuerzo Peluquería
Jone Gabarain
Soinu Laguntzailea / Ayudante de Sonido
Unai Giménez
Mereziduna soinuan / Meritorio de Sonido
Josu Redondo
Argiketari Burua / Jefe de Eléctricos
Alex Abajo
Argiketari Teknikaria / Eléctrico
Iban Apalategi
Argiketari Erreforzatua / Refuerzo de Eléctrico
Iker Ibarluzea
Merezidunak Argiketan / Meritorios de Eléctrico
Ángel Dueñas
Adrián Gómez
Makinista Burua /Jefe maquinista
Iñigo Bach
Makinista / Maquinista
Iker Ibarluzea
Ikus Efektoen Burua / Supervisor Efectos Visuales
Jon Serrano
Ikus Efektoen Burua / Supervisor Efectos Visuales
Mariano García
Ikus Efektoen Teknikaria / Técnico Efectos Visuales
Mikel Herrera
Ikus Efektoak VFX / Efectos Digitales VFX
User t38
Ikus Efektoen VFX Burua / Jefe de Efectos Digitales VFX
David Heras
Ikus Efektoen VFX Koordinatzailea / Coordinador de Efectos Digitales VFX
Carlos Puchol
Ikus Efektoen VFX Produkzioa / Producción de Efectos Digitales VFX
Elena Moreno
3D
Javier Pacín
Daniel Martín
Konposizio Digitala / Composición Digital
Guillermo García, Carlos Campillo, Laura Cavia, Javier Urrutia, Rafael Catalán
Making of
Imanol Salaberria
Urpekariak / Buzos
Oscar Mayor
Olatz Llamas
Itsas Untzia / Barco
Urpekolan
Tripulazioa / Tripulación:
Marcos Sistiaga, Amuaitz Lertxundi, Unai Elizasu, Felix Aizpurua, Urtzi Zubizarreta, Aitor Aizpurua, Peru Tolosa, Iker Aizpuru, Jose Felix Zubizarreta.

Argazki eta bideo artxiboa/Archivo de fotografía y video:

  • “Sanct. Sebastianum…” (G. Hoefnagels): © Museo San Telmo Museoa Donostia.
  • Lámina 64, tomo 3, Diccionario Histórico de las artes de la pesca nacional de Antonio Sañez Reguart y “Pêche de la baleine: Whale fishery” (Louis Garneray):
    © Fundación Oceanográfica de Guipúzcoa – Aquarium Donostia – Sn. Sn.
  • “Retrato de María Cristina de Habsburgo con Alfonso XIII en brazos” (Antoni Caba):
    © Reial Acadèmia Catalana de Belles Arts de Sant Jordi.
  • Foto ND Phot – Foto L.L. – Fotos Gregorio González Galarza: Diputación de Gipuzkoa (Licencia CC BY-SA)
  • Fotos Ricardo Marín. Fondo Foto Car. Kutxateka (Licencia CC BY-SA)
  • Imágenes de Alfonso XIII en el Hipódromo de Lasarte cedidas por Filmoteca Vasca.
  • Imágenes de la firma de la Reina María Cristina cedidas por Filmoteca de Zaragoza.
  • Imágenes de regatas cedidas por Javier Alday, Ana María Muñoz-Baroja y Filmoteca Vasca.

Musikalariak / Músicos:

Biolinak / Violines
Jon Makuso, Ainhoa Garayar, Itsasne Alzola, Mikaela Vázquez, Laura Sánchez, Nekane Díaz, Jonathan Mesonero, Iraia Bereziartua, Ane Galarza, Marta Peño
Biolak / Violas
Isabel Cortés
Alba de Diego
Elizabeth Plaza
Biolontxeloak / Violoncellos
Iván Casado
Iratxe Paredes
Kontrabaxua / Contrabajo
Joaquín Marco
Uxue Sansiñena
Klarinetea / Clarinete
Jone Bolibar
Pianoa / Piano
Joserra Senperena
Perkusioa / Percusión
Naia Membrillera
Arpa
Francesca Di Nicola
Koroa / Coro
Mariaren Bihotza Abesbatza: Joseba Erauskin, Inazio Acha, Rafael Santos, Bixen Otaño, Jon Sertutxa, Jose Luis Otazo, Josema Agirre, Jesus Gorosabel, Aitor Kamiruaga, Joxepo Etxebeste, Javier Eraso, Iñaki Urbieta.